Prowadzę konsultacje w zakresie integracji sensorycznej. Zarówno pacjenci, jak i rodzice pacjentów, którzy obserwują różne problemy i zachowania mogą omówić je ze mną na spotkaniu. Wspólnie zastanawiamy się wtedy, czy prezentowane trudności mają związek z zaburzeniami integracji sensorycznej. To pozwala na podjęcie ukierunkowanych i skutecznych działań.
W gabinecie nie prowadzę pełnych diagnoz, jak i terapii integracji sensorycznej
Integracja sensoryczna– podświadome współdziałanie zmysłów człowieka umożliwiające wykonywanie codziennych czynności.
Nieprawidłowa integracja sensoryczna jest wtedy gdy układ nerwowy niewłaściwe organizuje bodźce zmysłowe. Zaburzenia nie są związane z uszkodzeniem narządów zmysłów, np. z niedosłuchem czy krótkowzrocznością. Oczywiście, jeśli istnieją obawy dotyczące sprawności poszczególnych analizatorów, niezbędna jest konsultacja lekarska. Zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego.
Zaburzenia te mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, mózgowym porażeniem. Ich nasilenie jest różne, od lekkiego do znacznego. Zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno- emocjonalny dziecka.